Przedszkole AMT sprawdź Nasz
YouTube sprawdź

Poradnik

Start > Poradnik > Taniec dla dzieci – niewyczerpane źródło zabawy

Taniec dla dzieci – niewyczerpane źródło zabawy

Opublikowano: 30 lipca, 2018

Taniec kojarzy się z radością i beztroską. Wcale nas to nie dziwi – nawet dzieci od wczesnych lat życia wyrażają swój nastrój poprzez śmiech, klaskanie czy podskoki. Takie zachowanie jest pierwotną formą tańca, a dzieci bardzo chętnie za nią podążają.

Jakie korzyści oferuje dzieciom taniec? Mnóstwo! Rozwija koordynację ruchową i muzykalność, uczy śmiałości podczas występów scenicznych oraz odpowiedzialności. Dzięki nauce tańca dzieci stają się aktywne i samodzielnie, chętniej przejmują inicjatywę i przełamują nieśmiałość. Taniec uczy dzieci także orientacji i podejmowania decyzji – konieczność zapamiętania kroków układu choreograficznego sprawia, że dziecko potrafi się skoncentrować, a to w dzisiejszym świecie wielu możliwości i rozproszenia uwagi staje się cechą godną pielęgnowania od najmłodszych lat.

W Akademii Tańca oferujemy kursy dla dzieci już od 3. roku życia. Zajęcia dla najmłodszych są prowadzone w formie rytmicznej zabawy. Kursy konkretnych stylów tanecznych polecamy dzieciom od 6. roku życia – to optymalny czas na rozpoczęcie nauki tańca. Dziecko w tym wieku jest już gotowe do wykonywania zalecanych ćwiczeń oraz skupienia uwagi.

Chłopcy najczęściej wybierają tzw. style uliczne, czyli hip hop oraz break dance, dziewczynki wolą tańce towarzyskie, ewentualnie balet lub jazz. Stylów tanecznych jest znacznie więcej, dlatego warto wziąć pod uwagę nie tylko te, które akurat są modne, lecz także te, które mają rzeczywistą szansę zainteresować dziecko.

Czy jest coś, o czym powinni pamiętać rodzice dzieci, które uczą się tańczyć? Oczywiście! To świadomość, że nie ma żadnej reguły, która nakazuje związanie się z jednym stylem tańca. Dzieci bardzo chętnie łączą różne style, zmieniają je w zależności od upodobań. Jeśli tak się dzieje, rodzice mogą być spokojni – najważniejsze jest to, żeby dziecko chodziło na zajęcia z uśmiechem i traktowało taniec jako źródło radości, a nie przykrego obowiązku.