Edyta Januszewska
Aktorka i reżyserka oraz dramaturg i pedagog.
Podwójna absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie Filii w Białymstoku - ukończyła studia na kierunkach aktorskim i reżyserskim.
Jej debiut aktorski to rola w spektaklu „Life is cruel, people are bad" w reż. Michała Wanio w warszawskim Teatrze Ochoty (2016), za który otrzymała Nagrodę ZASP im. Jana Świderskiego na 23. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2017). Wystąpiła również m. in. w „Zwierzętach" w reż. Michała Wanio (Teatr Soho w Warszawie, 2016), w „Dziele" w reż. Agnieszki Baranowskiej (Komuna Warszawa, 2017) i w „Randomie" w reż. Julii Mark (Teatr Ochoty w Warszawie, 2019).
Na dużym ekranie debiutowała rolą Pupuni w „Mowie ptaków" w reż. Xawerego Żuławskiego (2019). Zagrała także m. in. we „Wszystkim dla mojej matki" w reż. Małgorzaty Imielskiej (2019), w „Jakoś to będzie" w reż. Sylwestra Jakimowa (2021), w „Dniu i nocy" w reż. Katarzyny Machałek i Łukasza Machowskiego (2021) i w „Kobiecie na dachu" w reż. Anny Jadowskiej (2022). Występuje także w serialach, m. in.: „O mnie się nie martw" i „Komisarz Alex". Zagrała również Justynę w „Bezkrólewiu" Wojciecha Tomczyka w reż. Jerzego Machowskiego w Teatrze Telewizji (2020).
Współpracuje z Teatrem Polskiego Radia. Wystąpiła m. in. w takich słuchowiskach jak „Grażyna" Adama Mickiewicza (2018), „Skarb" Olgi Tokarczuk (2020), „Matka" Witkacego (2021).
W latach 2013-2018 członkini grupy Jakby Kabaret, z którą występowała m. in. na Trójzębie Kabaretowym w Białymstoku, Fermentach w Bielsku-Białej i w półfinale Festiwalu PAKA w Krakowie.
Jako reżyserka zadebiutowała "Tylko jednym dniem" Martina Baltscheita (Teatr Tęcza w Słupsku, 2016). Zrealizowała także m. in. „Ziarnko grochu" wg własnego scenariusza (Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie, 2017) i „Plastusiowy pamiętnik" wg Marii Kownackiej (Teatr Dormana w Będzinie, 2018).
Jako dramaturg współpracowała z Teatrem Soho w Warszawie, Nowym Teatrem im. Witkacego w Słupsku, Teatrem Dormana w Będzinie.
Od 2016 prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży licealnej i akademickiej oraz dla seniorów. Na tym polu współpracowała m. in. z Uniwersytetem Wrocławskim w ramach programu Lalkomat, Domem Kultury Śródmieście w Białymstoku, Państwową Szkołą Muzyczną I stopnia im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, Towarzystwem Przytułku św. Franciszka Salezego w Warszawie, Akademią Twórczego Rozwoju Artrip w Krakowie, Kursami Muzycznymi „Wszystko gra" w Krynicy.
Od 2021 współpracuje z AMT. Prowadzi zajęcia aktorskie.
